podczas rozgraniczenia nieruchomości). W Polsce geodezja zaliczana
Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.
Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomości).
W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia.
Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo ? Ziemia i daiso ? będę dzielił.
Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.
Współczesna geodezja dzieli się na:
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia. Działy geodezji możemy klasyfikować także ze względu na:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Zasady wykonywania pomiarów geodezyjnych
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych musi się odbywać się obowiązujących powszechnie zasad. Daje to szansę na to, że takie pomiary zostaną naprawdę prawidłowo wykonane, a jednocześnie w pełni przydatne. W przeciwnym razie wykonywanie takich pomiarów może po prostu mijać się z celem. Natomiast prawidłowo wykonane pomiary są akceptowane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez różnego rodzaju firmy oraz instytucje państwowe.
Wszystko to sprawia, że geodeci muszą być stale otwarci na potrzebę wykonywania coraz to nowych pomiarów. Prawidłowo wykonane pomiary geodezyjne cechują się tym, że ich przeprowadzania jest zawsze bardzo dokładnie przygotowywane. Dobrzy geodeci wiedzą, jakie narzędzia geodezyjne powinni ze sobą zabrać w zależności od tego, na jakim terenie pracują.
Zlecenia na wykonywanie prac geodezyjnych
Geodeci pracują zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z innymi geodetami. Dzięki temu geodeci nie mogą narzekać na brak zajęć, ale cieszą się tym, ile pieniędzy mogą zarabiać. Oczywiście zarobki geodetów bywają bardzo różne, jednak można stwierdzić, że zleceń geodezyjnych raczej nigdy nie zabraknie. Mogą to być zarówno bardzo duże, jak i niewielkie zlecenia, jednak wszystkie te zlecenia pozwalają geodetom na poszerzanie zakresu ich działalności i kompetencji.
Jednak geodeci zawsze zastrzegają sobie prawo do przyjmowania jedynie dobrze przygotowanych zleceń, których wykonanie rzeczywiście ma szansę powodzenia i poszerzenia przez geodetów ich wiedzy teoretycznej czy praktycznej. Takie zlecenia na wykonywanie prac geodezyjnych pochodzą zarówno od firm państwowych, jak i od osób prywatnych.